Lama Anagarika Govinda — filozof Himalajów

W przestrzeni duchowej Himalajów pojawiało się wiele niezwykłych postaci, zwłaszcza takich które, porzuciwszy zachodni świat, wyruszały na Wschód w poszukiwaniu sensu, prawdy i przemiany. Jedną z najbardziej fascynujących z nich był Lama Anagarika Govinda (1898–1985) — niemiecki filozof, artysta i poeta, praktykujący buddyzm. Człowiek, który na zawsze złączył swoje życie z Himalajami.

Urodzony jako Ernst Lothar Hoffmann, Govinda już od wczesnych lat interesował się religiami Wschodu, a jego duchowa podróż ostatecznie zaprowadziła go na Cejlon, a następnie do Indii i Tybetu. Tam, w kontakcie z lamami szkół nyingma i kagyü, przyjął buddyzm tybetański, zostając zarazem jednym z pierwszych Europejczyków, którzy autentycznie zgłębili jego mistyczne aspekty i podjęli duchową praktykę wędrując po Himalajach.

Govinda był nie tylko praktykiem, ale również wybitnym popularyzatorem buddyzmu na Zachodzie. Jego najbardziej znane dzieła, takie jak „The Way of the White Clouds” („Droga białych obłoków”) oraz „Foundations of Tibetan Mysticism” („Podstawy mistyki tybetańskiej”), są zarówno zapisem osobistej duchowej wędrówki, jak i rzetelnym wprowadzeniem w filozofię buddyjską. Govinada zręcznie łączył refleksję filozoficzną, opisy rytuałów i symboliki z głębokim zachwytem nad krajobrazem Himalajów i mądrością ich mieszkańców.

W życiu Govindy szczególną rolę odgrywały nie tylko teksty i idee, ale także bezpośrednie doświadczenie gór. Wędrował przez trudno dostępne doliny Tybetu i Sikkimu, spotykał mnichów i pustelników, brał udział w ceremoniach i retritach. Jego dzienniki i zapiski są zarazem świadectwem wewnętrznej przemiany, jak i dokumentacją życia duchowego regionu, które dziś już prawie nie istnieje.

Govinda pozostawił po sobie nie tylko książki, ale również obrazy, szkice i fotografie dokumentujące jego wędrówki. Jego twórczość artystyczna, inspirowana ikonografią buddyjską i pejzażami Himalajów, stanowi dopełnienie jego filozofii — kontemplacji formy jako manifestacji ducha.

Dlaczego pisze o tej postaci? Projekt RunGHT to nie tylko wyzwanie sportowe. To również możliwość spotkania z Himalajami w znacznie głębszy sposób — poprzez uważność, doświadczenie, kontemplację i refleksję. Ślady takich postaci jak Anagarika Govinda pokazują, że góry te są nie tylko areną wyczynu, ale także, a może przede wszystkim, przestrzenią duchowej obecności.

Zachęcamy Was do sięgnięcia po książki tego autora — zwłaszcza „Drogę białych obłoków”. To nie tylko opis podróży przez Himalaje, ale głębowki opis podróży w głąb samego siebie. Dla mnie osobiście ta książka jest kolejnym dobrym punktem wyjścia, by inaczej spojrzeć na własne wędrówki po Wielkim Górskim Szlaku Życia.

 

2 komentarze do “Lama Anagarika Govinda — filozof Himalajów”

  1. Czytałam bardzo dawno, ale w zeszycie mam zapisaną myśl :
    „Siła takiej góry jest ogromna, a zarazem subtelna – bez przymusu przyciąga ludzi z bliska i daleka, jakby niewidzialnym magnesem… To uczucie czci i obecności nie daje się wytłumaczyć nauką ani wysokością w metrach. I nie chodzi w nim o ‘zdobycie’ góry, ale o bycie przez nią przemienionym.”

    Świetny nauczyciel, który ludziom zachodu tłumaczy kulturę wschodu .

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewijanie do góry